Kızlan mah. Kızlan sokak no:537 Datça / Muğla

info@acroterhotels.com

DATÇA HAKKINDA

Datça, coğrafi bölge olarak Ege Bölgesi’ndedir. Dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Datça Yarımadası’nın en yüksek noktalarını Bozdağ (1174), Kalecik Dağı (881), Karadağ (786), Emecik Dağı (704), Yarık Dağı (615) gibi dağlar oluşturur. Arazinin % 66’sı orman alanı, %18’i seyrek çalılık ve kayalık olup sadece % 16’sı tarım alanıdır. Kızlan Ovası, Burgaz Düzlüğü, Reşadiye Ovası ile kıyı düzlüklerinin en önemlilerinden olan Karaköy, Palamutbükü ve Mesudiye, ilçenin ovalarıdır.

 Yüzölçümü 446 km2 olan yarımadanın 235 km’lik sahil bandı, dantel gibi büyüklü küçüklü 52 koyla bezenmiştir. Marmaris ile Datça sınırını teşkil eden Balıkaşıran’da (Datça’ya 64 km) kara genişliği, yöresel olarak "balık aşıran" denilen bölgede 1 km’ye kadar inerken en geniş yeri 17 km’dir. Marmaris’ten Datça’ya 70 km’lik bir karayolu ile ulaşılmaktadır.

Yaz aylarında Datça-Bodrum arasında çalışan feribot seferleri ile Bodrum’a 2 saatte ulaşılmaktadır. Datça’ya Milas-Bodrum ve Dalaman Havalimanları yoluyla yurtiçi ve yurtdışı hava ulaşımı sağlanmaktadır.

Datça, tipik bir Akdeniz İklimi'ne sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Üç tarafı deniz ile çevrili Yarımada’da yazın esen serin kuzey rüzgarları, kavurucu sıcakları yok eder. Nem oranı ortalama %58 olan Datça’da yılın 300 günü güneşli geçer.

Yarım adanın Ege ve Akdeniz’e bakan iki tarafında irili ufaklı toplam 52 koy bulunmaktadır. Hepsi tertemiz olan bu koyların bazıları uzun sahile sahiptir. Bazı koyların sahilleri kum, bazıları da çakıldır.

Akdeniz tarafına bakanlar: Lindos, Hurmalıbük, Günlükbükü, Kurucabük, Kovanlık, Çiftlik Koyu, Sarıliman, KaraincirHüllük Koyu, Datça Liman, Kargı, Armutlusu, Gökliman, İncirliğin, İnceburun, Domuzçukuru, Kızılbük, Kargılıbük, Hayatbükü, Ovabükü, Kurucabük, Akçabük, Palamutbükü, Bükceğiz, Bağlarözü, Boğaltı, Domuzini, Knidos Liman.

Ege tarafına bakanlar: Çatı, Küçük Çatı, Ballıcabükü, Botnuzcuk, Gerence, Alafakı, Eksena, Çakıl, Eski Liman(Gölyeri), Alovara, Meriç, Gereme, İnceburun, Karaköy Gerence, Yelimlik, Oturakçam, Mersincik, Murdala, Poyraz Liman, Değirmenbükü, Barkas ve Knidos.